Stall Christoffer Eriksson

Nyheter


Träning tisdag 22/6

Rakbana:

Ace Gio Gar, Power Lane, Thrust Control, Apulica, Grappa Boy, Ingo, A Good Melody, Digital Races, Zlatan Knick, Country Sound, Doris S, Ronja Loss, Bistro Oak, Aerodynamics, Digthislass, Courtney Hadwin, Dior Knick, Extended Range, Speed Of Sound, Beauty Smart Face, Jazzie Face, Ipanema Beach, Organzza, Princess Grappa.

Träning måndag 21/6

Rundbana:

Oliver de Bos, Rackham, Loveexplosion H.C., Mahara Nice, Wild Nature, Vincent Cheri, Vermithrax.

Rakbana:

Halka de Vandel, Protector Tile, Raymond Reddington, Patrick Silvio, Mr Grappa, Nightontheroad, Street Genius, Vince Q.C., Baratheon Face, Booster Broline, Longgone River, Whatcanisay.


Träning fredag 18/6

Rakbana:

Rackham, Ace Gio Gar, A Secret Word, Apulica, Raymond Reddington, Zlatan Knick, Mahara Nice, Seventh Heaven, Grappa Boy, Protector Tile, Loveexplosion H.C., Thrust Control, Vincent Cheri, Wild Nature, Halka de Vandel, Vermithrax, Country Sound, Doris S, A Good Melody, Ronja Loss.

Rundbana:

Street Genius, Ipanema Beach, Whatcanisay, Vince Q.C., Utah Southwind, Jezzi Face, Booster Broline, Beauty Smart Face, Nightontheroad, Louis Cheri, G.R. Tintin, Longgone River, Mr Grappa, Oliver de Bos, Princess Grappa.

Träning torsdag 17/6

Rundbana:

Patrick Silvio, Digthislass, Dior Knick, Extended Range, Organzza, Speed of Sound,Baratheon Face.

Träning tisdag 15/6

Rakbana:

Loveexplosion H.C., Rackham, Thrust Control, Protector Tile, Digital Races, Grappa Boy, Street Genius, Mr Grappa, A Good Melody, Ecuire D, Princess Grappa, Jazzie Face, Utah Southwind, Ipanema Beach, Beauty Smart Face, Oliver de Bos, Courtney Hadwin, Coumba, Zlatan Knick, Doris S, Ace Gio Gar, A Secret Word, Whatcanisay, Vince Q.C., Nightontheroad, Vincent Cheri, Rarity A.F., Longgone River, Ninia's Boy.

Träning måndag 14/6

Rakbana:

Seventh Heaven, Raymond Reddington, Aerodynamics, Halka de Vandel, Wild Nature, Vermithrax, Patrick Silvio, Digthislass, Dior Knick, Extended Range, G.R. Tintin, Organzza, Speed Of Sound, Baratheon Face, Booster Broline, Louis Cheri, Winner Brodde.

Träning fredag 11/6

Rakbana:

Rackham, Ace Gio Gar, A Secret Word, Digital Races, Grappa Boy, Aerodynamics, Loveexplosion H.C., Vermithrax, Raymond Reddington, Seventh Heaven, Thrust Control, Mahara Nice, Ninia's Boy, Ronja Loss, Kookaburra Cheri, Ingo, Anasazi Face, Wild Nature, Doris S, Rarity A.F., Coumba, Halka de Vandel.

Rundbana:

Oliver de Bos, Longgone River, Booster Broline, Baratheon Face, Dior Knick, Princess Grappa, Courtney Hadwin, Extended Range, G.R. Tintin, Digthislass, Jezzi Face, Ipanema Beach, Winner Brodde.



Träning torsdag 10/6

Rundbana:

Louis Cheri, Beauty Smart Face, Utah Southwind, Whatcanisay, Nightontheroad, Mr Grappa, Vince Q.C., Street Genius.

Rakbana:

Vincent Cheri


Träning onsdag 9/6

Rakbana:

Mahara Nice, A Secret Word, Rarity A.F, Wild Nature, Doris S.


Första segern för Apulica! 

Under tisdagens tävlingar på Jägersro hade vi en häst till start vilket slutade med en seger. Apulica tog snabbt ledningen och var där hela vägen in i mål! Vilket gjorde att hon tog sin första seger i andra försöket. Stort grattis till Global Glide AB som äger henne och även Petra som sköter om henne.

Träning tisdag 8/6

Rakbana:

Rackham, Anasazi Face, Halka de Vandel, Seventh Heaven, Grappa Boy, Loveexplosion, Ingo, Thrust Control, Coumba, Protector Tile, Nilz, Oliver de Bos, Longgone River, Baratheon Face, A Good Melody, To The Moon Face, Booster Broline, Jezzi Face, Whatcanisay, Dior Knick, Extended Range, Winner Brodde, Courtney Hadwin, G.R. Tintin, Princess Grappa, Organzza, Speed Of Sound.


Races 4e raka!

Under måndagens tävlingar på Halmstad så fixade Digital Races 4e raka segern! Han fick lucka från ryggledaren på bortre långsidan och kunde i sista kurvan ta över ledningen och därifrån avsluta till en säker seger. Stort grattis till Prolongo Export-Import som äger och även Petra som sköter om honom.

Träning måndag 7/6

Rakbana:

Patrick Silvio, Nightontheroad, Mr Grappa, Vince Q.C., Street Genius, Raymond Reddington, Vincent Cheri, Utah Southwind, Beauty Smart Face, Louis Cheri, Aerodynamics, Vermithrax.

Snabblopparen Rackham!

Under fredagens lunch tävlingar på Jägersro så hade vi 3st hästar till start. Först ut var Grappa Boy som gjorde en kanon spurt och fick en fin 4e plats efter att ha hamnat långt bak i fältet. 

Sedan var det Rackham's tur som gjorde debut på kort distans. Det gjorde han med bravur då han gick ut i 3e spår bortre långsidan och in i kurvan kunde ha överta ledningen och därifrån avsluta säkert med att vinna på fina 10.2/1640m! Stort grattis till ägarna Vitkindade AB tillsammans med Christoffer.

To The Moon Face galopperade i starten.

Träning fredag 4/6

Rakbana:

Digital Races, Aerodynamics, Seventh Heaven, Nilz, Zlatan Knick, Halka de Vandel, Raymond Reddington, Patrick Silvio, Ingo, A Good Melody, Vincent Cheri, Vermithrax.

Rundbana:

Mr Grappa, Nightontheroad, Vince Q.C., Utah Southwind, Jezzi Face, Winner Brodde, Whatcanisay, Booster Broline, Longgone River, Patrick Silvio, Street Genius, Louis Cheri, Oliver de Bos.

Träning torsdag 3/6

Rundbana:

Apulicia, Thrust Control, Courtney Hadwin, Dior Knick, Digthislass, G.R. Tintin, Organzza, Princess Grappa, Speed Of Sound, Extended Range, Beauty Smart Face.

Rakbana: 

Loveexplosion H.C, Protector Tile.

Träning onsdag 2/6

Fort Jägersro:

17/2640m: Ace Gio Gar, Ingo.

18/2640m: A Good Melody

22/2640m: Vermithrax, Halka de Vandel, Raymond Reddington.

Träning tisdag 1/6

Rakbana:

Rackham, To The Moon Face, Grappa Boy, Ninia's Boy, Nightontheroad, Street Genius, Winner Brodde, Louis Cheri, Patrick Silvio, Zlatan Knick, Bistro Oak, Digital Races, Oliver de Bos, Longgone River, Utah Southwind, Booster Broline, Aerodynamics, Apulicia, Vince Q.C., Whatcanisay, Jezzi Face.

Träning måndag 31/5

Rakbana:

Ace Gio Gar, Raymond Reddington, Wild Nature, Philosopher, Vermithrax, Ingo, Halka de Vandel, Dornoch Am, Anasazi Face, Protector Tile, Loveexplosion H.C., Thrust Control, A Good Melody, Digthislass, Courtney Hadwin, G.R. Tintin, Princess Grappa, Extended Range, Speed Of Sound, Dior Knick, Organzza.

Träning fredag 28/5

Rakbana:

Ace Gio Gar, Ninia's Boy, Wild Nature, Raymond Reddington, Ingo, To The Moon Face, Digital Races, Dornoch Am, Philosopher, Nilz, Loveexplosion H.C., Coumba, Protector Tile, Halka de Vandel, Vincent Cheri, Rarity A.F., Vermithrax, A Good Melody, Aerodynamics.

Rundbana:

Oliver de Bos, Winner Brodde, Baratheon Face, Patrick Silvio, Street Genius, Utah Southwind, Nightontheroad, Whatcanisay, Longgone River, Vince Q.C., Booster Broline.

Träning torsdag 27/5

Rakbana:

Courtney Hadwin, Digthislass, Dior Knick, Extended Range, G.R. Tintin, Organzza, Princess Grappa, Jezzi Face, Beauty Smart Face.

Träning onsdag 26/5

Rakbana: 

Rackham

Dubbel i Mantorp!

Det blev en bra lunch på Mantorp travet under måndagen. Först ut var Digital Races som kördes till ledningen när de var 1500m kvar och kunde därifrån avsluta säkert till sen 3e raka seger! Sedan var det Rarity A.F. som inte ville vara sämre, hon kunde tidigt ta ledningen och avsluta på ett bra sätt till en snygg seger på tiden 14.5/2140m.

Stort grattis till Petra som sköter om både Races och Rarity, och även Prolongo Export-Import KLT som äger Races och Tass AB som äger Rarity!

Träning tisdag 25/5

Rakbana:

Ace Gio Gar, Philosopher, Halka de Vandel, Raymond Reddington, Seventh Heaven, Ingo, Oliver de Bos, To The Moon Face, A Good Melody, Nilz, Wild Nature, A Secret Word, Booster Broline, Longgone River, Maratheon Face, Ipanema Beach, Vincent Cheri, Protector Tile, Vermithrax, Utah Southwind, Whatcanisay, Nightontheroad, Street Genius, Vince Q.C.


Träning måndag 24/5

Rakbana:

Rackham, Mahara Nice, Anasazi Face, Grappa Boy, Apulicia, Princess Grappa, G.R. Tintin, Organzza, Speed Of Sound, Extended Range, Beauty Smart Face, Jazzie Face, Courtney Hadwin, Digthislass.

Träning söndag 23/5

Rakbana:

Bistro Oak, Zlatan Knick, Kookaburra Cheri, Doris S, Thrust Control, A Secret Word.

Träning lördag 22/5

Rakbana:

Mahara Nice, Grappa Boy, Dornoch Am.

Träning fredag 21/5

Rakbana:

Rackham, Philosopher, Seventh Heaven, Doris S, Ingo, Digital Races, Vemithrax, Ninia's Boy, Anasazi Face, Halka de Vandel, Rarity A.F., Coumba, Protector Tile, A Secret Word, Vincent Cheri, Thrust Control, Apulicia, Bistro Oak, Kookaburra Cheri, A Good Melody, Zlatan Knick.

Rundbana:

Oliver de Bos, Longgone River, Booster Broline, Baratheon Face, Winner Brodde, Courtney Hadwin, Speed Of Sound, Vince Q.C., Utah Southwind, Whatcanisay, Dior Knick.

Träning torsdag 20/5

Rundbana:

Dornoch Am, Digthislass, G.R. Tintin, Extended Range, Nightontheroad, Organzza, Princess Grappa, Street Genius, Beauty Smart Face, Jezzi Face, Ipanema Beach.


Fortkörning Jägersro:

19/2640m: Ace Gio Gar

20/2640m: Grappa Boy, Nilz.

20/2000m: Raymond Reddington 

Träning tisdag 18/5

Rakbana:

Rackham, Thrust Control, Digital Races, Doris S, Ingo, Courtney Hadwin, Dior Knick, Rarity A.F., Dornoch Am, To The Moon Face, Oliver de Bos, Speed Of Sound, Whatcanisay, Coumba, Bistro Oak, Mahara Nice, Baratheon Face, Booster Broline, Utah Southwind, Vermithrax, Ninia's Boy, Vincent Cheri, Longgone River, Winner Brodde.

Träning måndag 17/5

Rakbana:

Grappa Boy, Kookaburra Cheri, Nilz, Apulicia, Anasazi Face, Ace Gio Gar, Ronja Loss, Raymond Reddington, Wild Nature, Protector Tile, Halka de Vandel, Digthislass, G.R. Tintin, Nightontheroad, Organzza, Princess Grappa, Street Genius, Beauty Smart Face.

Träning fredag 14/5

Rakbana:

Apulicia, Wild Nature, Ace Gio Gar, Raymond Reddington, Protector Tile, Rackham, Nilz, Ninia's Boy, Anasazi Face, Grappa Boy, Ingo, Ronja Loss, Kookaburra Cheri, Rarity A.F., Vincent Cheri, Coumba, Bistro Oak, Vermithrax.

Rundbana:

Oliver de Bos, Utah Southwind, Ipanema Beach, Jezzi Face, Whatcanisay, To The Moon Face, Organzza, Digthislass, Beauty Smart Face, Extended Range, G.R. Tintin, Princess Grappa.


Utah Southwind och Oliver de Bos.

Rackham.

Andra raka till Digital Races!

Under torsdagens tävlingar på Jägersro så hade vi 1 häst till start och det slutade på bästa sätt. Digital Races gick ut till utvändigt om ledare cirka varvet kvar och kunde därefter avsluta på ett säkert sätt till en snygg seger. Stort grattis säger vi till skötare Petra och även ägare Prolongo Export-Inport KLT.

Träning torsdag 13/5

Rakbana:

Philosopher, A Secret Word, Seventh Heaven.

Rundbana:

Halka de Vandel, Courtney Hadwin, Dior Knick, Nightontheroad, Speed Of Sound, Street Genius, Baratheon Face, Booster Broline, Winner Brodde, Aerodynamics, Zlatan Knick. 


Jägersro 

17/2640: Thrust Control.

20/2640m: Mahara Nice.

19/2640m: Doris S.

Träning onsdag 12/5

Rakbana: 

Rackham, Ace Gio Gar.

Träning tisdag 11/5

Rakbana:

Philosopher, Seventh Heaven, Ninia's Boy, To The Moon Face, Kookaburra Cheri, Rarity A.F., Organzza, Speed of Sound, Courtney Hadwin, Princess Grappa, G.R. Tintin, Digthislass, Dior Knick.

Rundbana:

A Secret Word.

Träning måndag 10/5

Rakbana:

Zlatan Knick, Protector Tile, Grappa Boy, Anasazi Face, Mahara Nice, Aerodynamics, Nilz, Doris S, Vermithrax, Digital Races, Raymond Reddington, Ronja Loss, Thrust Control, Bistro Oak, Booster Broline, Baratheon Face, Mr Grappa, Winner Brodde, Halka de Vandel, Street Genius, Louis Cheri, Nightontheroad, Patrick Silvio, Beauty Smart Face, Jezzi Face, Ipanema Beach.

Träning fredag 7/5

Rakbana:

Thrust Control, Seventh Heaven, Raymond Reddington, Kookaburra Cheri, Zlatan Knick, Bistro Oak, Protector Tile, Ronja Loss, Grappa Boy, Doris S, Vermithrax, Mahara Nice, Nilz, Anasazi Face.

Rundbana:

Digthislass, Dior Knick, Speed Of Sound, Extended Range, Princess Grappa, G.R. Tintin, Organzza, Courtney Hadwin.


Träning torsdag 6/5

Rakbana:

Rackham.

Rundbana: 

Dornoch Am, Baratheon Face, Booster Broline, Louis Cheri, Winner Brodde, Beauty Smart Face, Utah Southwind, Whatcanisay, Jezzi Face, Street Genius, Mr Grappa, Nightontheroad, Ipanema Beach, Halka de Vandel.

Träning onsdag 5/5

Rundbana:

To The Moon Face, Wild Nature, Bistro Oak.

Fort Jägersro:

Ninia's Boy, Aerodynamics.

En dubbel i regnet!

Det blev en bra kväll på Jägersro under tisdagskvällen. Först ut var det Digital Races där Simon fick chansen att sitta upp bakom. Dom hamnade tidigt utvändigt om ledaren men kunde ca 400 kvar börja trycka på och in på upploppet ta över ledningen som avslutade till en säker seger. 

Sedan var det A Secret Word som även han hamnade tidigt utvändigt och ledaren och kunde inne på upploppet koppla grepp och avsluta på ett säkert sätt. 

Philosopher var även 4a på ett bra sätt efter sin kasteration. Vincent Cheri var även han 4a på ett bra sätt då han tappade en del i voltstarten men kunde sedan gå ett fint lopp efter en längre tids frånvaro.

Apulicia kvalade även på 21.3/2140m.


Digital Races och Simon Helm. Stort grattis till ägare Prolongo Import-Export och skötare Petra!


A Secret Word tillsammans med sin skötare Lynn. Stort grattis till ägare Int. Hacienda Oy. Finland!

Träning tisdag 2/5

Rakbana: 

Rackham, Anasazi Face, Thrust Control, Vermithrax, Nilz, Grappa Boy, Mahara Nice, Doris S, Dornoch Am, A Good Melody, Courtney Hadwin, Digthislass, Dior Knick, Extended Range, G.R. Tintin, Organzza, Princess Grappa, Speed Of Sound, Jezzi Face, Beauty Smart Face, Ipanema Beach.


Fort Jägersro:

Seventh Heaven 1.16/2140m


Träning måndag 1/5

Rakbana:

Aerodynamics, Ronja Loss, Rarity A.F., Ninia's Boy, Halka de Vandel, Booster Broline, Longgone River, Louis Cheri, Baratheon Face, Winner Brodde, Street Genius, Nightontheroad, Mr Grappa.

Träning fredag 30/4

Rakbana:

Wild Nature, Coumba, Grappa Boy, Anasazi Face, Ninia's Boy, Aerodynamics, Booster Broline, Longgone River, Whatcanisay, Patrick Silvio.


Dornoch i lysande comeback!

Under torsdagslunchen så var Simon och Dornoch på lunchtrav på Axevalla och det slutade på bästa sätt i Dornoch's comeback! Från spår 3 i volten så tog dom snabbt ledningen och höll det hela vägen in i mål på ett mycket enkelt sätt på fina tiden 14.1/2140m.

Grattis till segern säger vi till ägare Heart Of Oak AB, skötare Vio och kusken Simon.

Träning torsdag 29/4

Rakbana:

Digital Races, Seventh Heaven, A Good Melody, Ronja Loss, Vermithrax.

Rundbana:

A Secret Word, Apulicia, Princess Grappa, G.R. Tintin, Digthislass, Speed Of Sound, Beauty Smart Face, Jezzi Face, Organzza, Courtney Hadwin, Halka de Vandel, Dior Knick, Extended Range.

Fort Jägersro:

20/2640m: Rackham, Rarity A.F.

23/2640m: Doris S, Mahara Nice.

Bistro åter som vinnare!

Under tisdagens tävlingar så var den Simon's tur igen att sitta upp bakom Bistro Oak. Från spår 8 på 1640m fick dom andra utvändigt och från 500 kvar gå ut i spåren och in på upploppet koppla grepp till en säker seger. Grattis säger vi till ägare Heart Of Oak AB och skötare Vio och såklart Simon som jobbar i stallet :)


Träning tisdag 27/4

Rakbana:

Longgone River, Booster Broline, Ace Gio Gar, Baratheon Face, Street Genius, Nightontheroad, Mr Grappa, Winner Brodde, Whatcanisay, Vincent Cheri, Louis Cheri, Aerodynamics, Ninia's Boy, Coumba, Apulicia, Patrick Silvio.


Träning måndag 26/4

Rakbana:

Rackham, A Secret Word, Halka de Vandel, Seventh Heaven, Ronja Loss, A Good Melody, Vermithrax, Doris S, Mahara Nice, Digital Races, Rarity A.F., Dornoch Am, Princess Grappa, Digthislass, Jezzi Face, Beauty Smart Face, Organzza, Speed Of Sound, Extended Range, G.R. Tintin, Dior Knick, Courtney Hadwin.

Träning fredag 23/4

Rakbana:

Rackham, Philosopher, A Secret Word, Rarity A.F., Digital Races, Dornoch Am, Halka de Vandel, Mahara Nice, Vermithrax.

Rundbana:

Oliver de Bos, Patrick Silvio, Longgone River, Booster Broline, Whatcanisay, Mr Grappa, Baratheon Face, Street Genius, Louis Cheri, Nightontheroad.

Träning torsdag 22/4

Rundbana:

Nilz, Kookaburra Cheri, Courtney Hadwin, Digthislass, Beauty Smart Face, Jezzi Face, Organzza, Dior Knick, Princess Grappa, Speed Of Sound, G.R. Tintin, Extended Range. 

Fortkörning Jägersro

1.23/2640m: Raymond Reddington, Aerodynamics, Apulicia.

1.20/2640m: Ace Gio Gar, Vincent Cheri, Ninia's Boy.

Träning onsdag 21/4

Rakbana:

Zlatan Knick, Wild Nature.



Träning tisdag 20/4

Rakbana: 

Philosopher, Nilz, Vermithrax, Kookaburra Cheri, Rackham, Coumba, To The Moon Face, Bistro Oak, Doris S, A Secret Word, Mahara Nice, Dornoch Am, Oliver de Bos, Longgone River, Booster Broline, Whatcanisay, Patrick Silvio, Louis Cheri, Nightontheraod, Mr Grappa, Street Genius, Winner Brodde, Baratheon Face.

Träning måndag 19/4

Rakbana:

Zlatan Knick, Apulicia, Ace Gio Gar, Digital Races, Ninia's Boy, Raymond Reddington, Vincent Cheri, Aerodynamics, Wild Nature, Courtney Hadwin, Beauty Smart Face, Jezzi Face, Ipanema Beach, Speed Of Sound, Princess Grappa, G.R. Tintin, Digthislass, Organzza, Dior Knick, Extended Range.



Träning söndag 18/4

Rakbana:

Ronja Loss, A Good Melody, Seventh Heaven.



Träning fredag 16/4

Rakbana:

Ace Gio Gar, Vermithrax, Apulicia, Ronja Loss, Vincent Cheri, Philosopher, Wild Nature, Zlatan Knick, Nilz, Grappa Boy, Mahara Nice, Doris S, Ninia's Boy.

Rundbana:

Oliver de Bos, Longgone River, Booster Broline, Whatcanisay, Baratheon Face, Patrick Silvio, Nightontheroad, Winner Brodde, Mr Grappa, Street Genius.

Träning torsdag 15/4

Rundbana:

Digthislass, Beauty Smart Face, Jezzi Face, Organzza, G.R. Tintin, Courtney Hadwin, Dior Knick, Extended Range, Ipanema Beach, Princess Grappa, Speed Of Sound.

Träning onsdag 14/4

Fortkörning Jägersro

19/2640m: Kookaburra Cheri, Ronja Loss, Wild Nature.

21/2640m: Nilz, A Good Melody.

Träning tisdag 13/4

Rakbana:

Coumba, Doris S, Bistro Oak, Vermithrax, Ninia's Boy, Oliver de Bos, Longgone River, Booster Broline, Whatcanisay, Zlatan Knick, Apulicia, Seventh Heaven, Raymond Reddington, Aerodynamics, Louis Cheri, Baratheon Face, Patrick Silvio, Street Genius, Winner Brodde, Mr Grappa, Nightontheroad.

Backe:

Ace Gio Gar.

Träning måndag 12/4

Rakbana:

Digthislass, Dior Knick, Beauty Smart Face, Jazzie Face, G.R. Tintin, Princess Grappa, Extended Range, Ipanema Beach, Speed of Sound,Organzza, Vincent Cheri, Anasazi Face, Power Lane, To The Moon Face, Dornoch Am, Grappa Boy, Kookaburra Cheri, Nilz, A Good Melody, Ronja Loss, A Secret Word, Rarity A.F.

Träning fredag 9/4

Rakbana:

Mahara Nice, A Secret Word, Apulicia, Coumba, Seventh Heaven, Ninia's Boy, Wild Nature, Doris S, Grappa Boy, Nilz, Raymond Reddington, Ronja Loss, Vincent Cheri, Anasazi Face, Zlatan Knick, Dornoch Am, A Good Melody, Aerodynamics, Kookaburra Cheri, Vermithrax.

Rundbana:

Utah Southwind, Whatcanisay, Longgone River, Oliver de Bos, Booster Broline, To The Moon Face, Mr Grappa, Nightontheroad, Winner Brodde Street Genius, Louis Cheri.

Backe:

Ace Gio Gar.

Träning torsdag 8/4

Rundbana:

Power Lane, Digital Races, G.R. Tintin, Extended Range, Beauty Smart Face, Ipanema Beach, Speed Of Sound, Courtney Hadwin, Digthislass, Dior Knick, Jazzie Face, Organzza, Princess Grappa.

Träning onsdag 7/4

Rakbana:

Rackham, Thrust Control, Bistro Oak.

Träning tisdag 6/4

Rakbana:

Mr Grappa, Winner Brodde, Louis Cheri, Nighontheroad, Mahara Nice, To The Moon Face, Coumba, Wild Nature, Nilz, Vermithrax, Ace Gio Gar, Kookaburra Cheri, Grappa Boy, Raymond Reddington, Apulicia, Ninia's Boy, Dornoch Am, Ronja Loss, Rarity A.F., Anasazi Face, Oliver de Bos, Longgone, Booster Broline, Whatcanisay, Utah Southwind, Aerodynamics, A Good Melody, Vincent Cheri.


Träning måndag 5/4

Rakbana:

Rackham, La Plus Belle, Thrust Control, Bistro Oak, Power Lane, Digital Races, Courtney Hadwin, Dior Knick, Beauty Smart Face, Jazzie Face, Ipanema Beach, Speed of Sound, Extended Range, Organzza, G.R. Tintin, Princess Grappa, Digthislass.

Träning fredag 2/4

Rakbana:

Ace Gio Gar, Oliver de Bos, Longgone River, Power Lane, Mahara Nice, Digital Races, Vermithrax, Aerodynamics, Kookaburra Cheri, Apulicia, Ronja Loss, Raymond Reddington, Ninia's Boy, Wild Nature, Beart, Nilz, Dornoch Am, Whatcanisay, Utah Southwind, Louis Cheri, Mr Grappa, Winner Brodde, Street Genius, Nightontheroad.

Träning torsdag 1/4

Rakbana:

Extended Range, Courtney Hadwin, G.R. Tintin, Ipanema Beach, Jazzie Face, Beauty Smart Face, Speed Of Sound, Organzza, Princess Grappa, Digthislass.



Fort Jägersro:

Anasazi Face och A Good Melody:

Grappa Boy och Vincent Cheri:



Träning onsdag 31/3

Rakbana: 

Zlatan Knick, A Secret Word.

Rundbana:

Longgone River, Oliver de Bos.



Enkelt för Bistro!

Under tisdagens tävlingar så hade vi 6 hästar till start. Kvällens höjdpunkt var när lärlingen Simon Helm fick sitta upp bakom Bistro Oak. Dom tog ledningen snabbt från spår 4 från bilen och kunde hålla det hela vägen in i mål på ett säkert sätt. Grattis säger vi till ägare Heart Of Oak AB och såklart Simon till en snygg styrning och även Vio som sköter om Bistro.


La Plus Belle var även ruggig 3a samma kväll på distansen 1640m autostart där hon började från bakspår och gick i 3e spår sista 700m.

Coumba var även bra 3a från utvändigt ledaren samma kväll, To The Moon Face gjorde även comeback i samma lopp och blev 4a från ryggar med krafter kvar. 

Seventh Heaven blev 4a efter ett tufft 3-åringslopp mot hingstar och valacker på fina tiden 15.3/2140m.

Thrust Control blev 6a när han fastnade i trött rygg med krafter kvar under upploppet.

Träning tisdag 30/3

Rakbana:

Ace Gio Gar, Power Lane, Philosopher, Kookaburra Cheri, Beart, Apulicia, Rarity A.F., Ninia's Boy, Nilz, Raymond Reddington, Ronja Loss, Aerodynamics, Vermithrax. 

Rundbana:

Utah Southwind, Whatcanisay, Winner Brodde, Street Genius, Nightontheroad, Louis Cheri, Mr Grappa.

Träning måndag 29/3

Rakbana:

Grappa Boy, Anasazi Face, Zlatan Knick, A Good Melody, Dornoch Am, A Secret Word, Vincent Cheri.

Rundbana:

Courtney Hadwin, Digthislass, Dior Knick, Organzza, Princess Grappa, Extended Range, G.R. Tintin, Ipanema Beach, Jazzie Face, Speed Of Sound.

Träning söndag 28/3

Rakbana:

Rackham

Träning lördag 27/3

Rakbana:

Doris S, To The Moon Face, Coumba, Bistro Oak, Seventh Heaven, Thrust Control, La Plus Belle.

Träning fredag 26/3

Rakbana: 

Winner Brodde, Mr Grappa, Nightontheroad, Louis Cheri, Street Genius, Ace Gio Gar, Apulicia, Ronja Loss, Anasazi Face, Aerodynamics, Nilz, Rarity A.F., Raymond Reddington, Vincent Cheri, Longgone River, Oliver de Bos, Beaty, Whatcanisay, Utah Southwind.


Träning torsdag 25/3

Rakbana:

Power Lane, To The Moon Face, Bistro Oak, La Plus Belle, Thrust Control, Grappa Boy, Seventh Heaven, Coumba, Zlatan Knick, A Good Melody, Courtney Hadwin, Digthislass, Dior Knick, Organzza, Princess Grappa, Beauty Smart face, Extended Range, G.R. Tintin, Ipanema Beach, Jazzie Face, Speed Of Sound.

 

Träning onsdag 24/3

Fortkörning Jägersro: 

18/2640m: Rackham och A Secret Word.

21/2640m: Doris S och Dornoch Am.

Träning tisdag 23/3

Rakbana:

Ace Gio Gar, Thrust Control, Apulicia, Coumba, Seventh Heaven, Nilz, Ronja Loss, Vincent Cheri, Anasazi Face, Bistro Oak, Aerodynamics.

Rundbana:

Whatcanisay, Utah Southwind, Winner Brodde, Street Genius, Nightontheroad, Mr Grappa, Louis Cheri, Beart, Longgone River, Oliver de Bos, Booster Broline.



Träning måndag 22/3

Rakbana:

Rackham, A Secret Word, Dornoch Am, To The Moon Face, Philosopher, Wild Nature, Doris S, Grappa Boy, A Good Melody, Cheif Lane.

Rundbana:

Extended Range, G.R. Tintin, Ipanema Beach, Jazzie Face, Speed Of Sound, Organzza, Princess Grappa, Courtney Hadwin, Digthislass, Dior Knick.

Träning fredag 19/3

Rakbana:

Philosopher, La Plus Belle, Grappa Boy, Wild Nature, Ace Gio Gar, Cheif Lane, Rackham, Dornoch Am, Doris S, Ronja Loss, Apulicia, A Secret Word, Nilz, Coumba, Vincent Cheri, Bistro Oak, Thrust Control.

Träning torsdag 18/3

Rundbana:

Baratheon Face, Oliver de Bos, Utah Southwind, Patrick Silvio, Winner Brodde, Beart, Street Genius, Whatcanisay, Louis Cheri, Nightontheroad, Mr Grappa.

Träning tisdag 16/3

Rakbana:

Rackham, Vincent Cheri, Cheif Lane, A Secret Word, Apulicia, Doris S, Digital Races, Wild Nature, Ronja Loss, Anasazi Face, A Good Melody, Dornoch Am, Kookaburra Cheri, Mahara Nice, Aerodynamics, Coumba, Nilz.


Träning fredag 12/3

Rakbana:

To The Moon Face, Grappa Boy, Rackham, Wild Nature, Aerodynamics, Doris S, Kookaburra Cheri, Digital Races, Nilz, Dornoch Am, Mahara Nice, Anasazi Face, Philosopher, Zlatan Knick, Bistro Oak, La Plus Belle, Thrust Control, Raymond Reddington, Rarity A.F., Vincent Cheri, Seventh Heaven, Apulicia, A Good Melody.


Bra måndag i Halmstad!

Det blev en bra kväll på Halmstad travet då Rarity A.F fick sätta nosen först igen och ta andra raka segern. Från springspår i volten så kunde hon snabbt ta ledningen och hålla det hela vägen in i mål. 

Stort grattis säger vi till ägare Tommy och även såklart skötare Petra!

Träning tisdag 9/3

Rakbana:

Ace Gio Gar, Apulicia, Aerodynamics, A Good Melody, Nilz, Rackham, Power Lane, Thrust Control, Zlatan Knick, Seventh Heaven, Ronja Loss, Grappa Boy, Mahara Nice, Digital Races, Vincent Cheri, Raymond Reddington, Kookaburra Cheri.

Träning måndag 8/3

Rakbana:

Philosopher, Bistro Oak, Anasazi Face, Doris S.

Träning söndag 7/3

Rakbana:

Wild Nature, To The Moon Face.

Träning fredag 5/3

Rakbana:

Rackham, Grappa Boy, Ace Gio Gar, Nilz, Aerodynamics, Apulicia, A Good Melody, Vermithrax, Power Lane, Dornoch Am, Wake Me Cheri, Rarity A.F., Raymond Reddington, Ronja Loss.

Rundbana:

Baratheon Face, Booster Broline, Longgone River, Nightontheroad, Oliver de Bos, Patrick Silvio, Utah Southwind, Whatcanisay, Winner Brodde, Street Genius. 




Träning torsdag 4/3

Rundbana;

Beauty Smart Face, Jessie Face, Courtney Hadwin, Digthislass, Dior Knick, G.R. Tintin, Ipanema Beach, Organzza, Princess Grappa.

Rakbana:

To The Moon Face, Anasazi Face, Wild Nature, Doris S.

Träning onsdag 3/3

Rakbana:

Thrust Control, Zlatan Knick, Wake Me Cheri, Rackham.

Träning tisdag 2/3

Rakbana:

Ace Gio Gar, Grappa Boy, Power Lane, Vermithrax, Coumba, Anasazi Face, Doris S, Aerodynamics, Dornoch Am, A Good Melody, Nilz, Apulicia, Rarity A.F., Ronja Loss, Raymond Reddington.

Fort Jägersro:

19/2640m: La Plus Belle, G.R. Winnie, A Secret Word.

Träning måndag 1/3

Rakbana:

Knowledge'em, Kookaburra Cheri, To The Moon Face, Wild Nature, Bistro Oak, Zlatan Knick, Seventh Heaven, Thrust Control, Digital Races, Philosopher.

Träning söndag 28/2

Rakbana:

Cheif Lane.

Träning lördag 27/2

Rakbana:

Knowledge'em

Träning fredag 26/2

Rakbana:

A Good Melody, Apulicia, Grappa Boy, Nilz, Wake Me Cheri, Seventh Heaven, Philosopher, La Plus Belle, Dornoch Am, Raymond Reddington, To The Moon Face, Kookaburra Cheri, Power Lane, Digital Races, Bistro Oak, Doris S, Ronja Loss, Anasazi Face, Cheif Lane, A Secret Word, G.R. Winnie, Wild Nature.

Dubbel på Kalmar!

Det blev en bra lunch på Kalmar travet i torsdags. Vi hade 4 hästar till start vilket resulterade 2 segrar och 1 andra plats och en utanför placering.

Zlatan Knick var först med att sätta nosen först för dagen. Han tog ledningen snabbt och enkelt och kunde därifrån avsluta säkert hela vägen in i mål. 

Rarity A.F. vill inte vara sämre så hon började med en snabb inledning och hamnade utanför ledaren. Cirka 700 kvar tog hon över ledningen och avslutade så i enkel stil.

Coumba var även bra 2a efter uppehåll. 

Grattis säger vi till ägare och även skötare Petra och Vio.

Träning tisdag 23/2

Rakbana:

Grappa Boy, A Secret Word, Digital Races, Zlatan Knick, Cheif Lane, Anasazi Face, Bistro Oak, Power Lane, To The Moon Face, Raymond Reddington, La Plus Belle, Philosopher, Doris S, Kookaburra Cheri, Take The A.Train, Coumba, Dornoch Am, Wild Nature, Vincent Cheri, Wake Me Cheri, A Good Melody, Seventh Heaven, Apulicia.

Ingo dominerade på Vincennes!

Idag startade Ingo på Vincennes i Frankrike och det slutade på bästa vis med en härlig seger! Han fick ett fint lopp från 3e utvändigt och kunde därifrån avsluta säkert med en snygg spurt till segern. 19.350€ var segern värd. Det var även Christoffer's första tränarseger på Vincennes!

Vi säger grattis till ägarna BP Bygg i Malmö och Tass AB. 

Träning måndag 22/2

Rakbana:

Rackham, Knowledge'em, Barista Oak, Rarity A.F.

Träning söndag 21/2

Rakbana:

Thrust Control, Zlatan Knick, Coumba, Take The A.Train.


Fortkörning onsdag 17/2 

20/2640m: Barista Oak, Thrust Control.

Träning tisdag 16/2

Rakbana:

Wake Me Cheri, A Good Melody, Raymond Reddington, Nilz, Anasazi Face, Wild Nature, Take The A.Train, Rarity A.F., Coumba, Apulicia, G.R. Winnie, Rackham, Knowledge'em.

Träning måndag 15/2

Rakbana:

Grappa Boy, To The Moon Face, A Secret Word, Philosopher, Kookaburra Cheri, Digital Races, La Plus Belle, Seventh Heaven, Doris S, Ronja Loss, Vincent Cheri, Bistro Oak, Dornoch Am, Zlatan Knick, Azalea Face, Cheif Lane.

Träning söndag 14/2

Rundbana:

Rackham, Knowledge'em.

Träning lördag 13/2

Rakbana:

Grappa Boy, Doris S, Wake Me Cheri, Azalea Face, Kookaburra Cheri, Barista Oak, Cheif Lane, Vincent Cheri, Thrust Control, To The Moon Face, Coumba, Digital Races, A Secret Word, Ronja Loss.

Zlatan Knick tillbaka som vinnare!

En kall torsdagskväll på Åbytravet så fixade Zlatan Knick en seger som värmde. Han gjorde en vass inledning när han försvarade ledningen från spår 3 och kunde sedan dra ifrån dom sista 300m till en säker seger. 

Stort grattis säger vi till Per och Sven som äger Zlatan och även såklart skötare Vio!

Knowledge'em vinnare i årsdebuten!

Under onsdagens tävlingar på Jägersro så gjorde Knowledge'em årsdebut på bästa vis. Han var med och körde om ledningen, för att sedan släppa till rygg ledaren. På bortre långsidan gick han ut i andraspår och tog snabbt över ledningen igen igenom sista kurvan och höll det hela vägen in i mål av en rykande avslutning på snabba 10.2 sista 500m.

Grattis säger vi till Stall Grappa och även skötare Isabella.

Träning onsdag 10/2

Rakbana:

Rarity A.F.

Träning måndag 8/2

Rakbana:

Knowledge'em, Rarity AF, Zlatan Knick.

Träning fredag 5/2

Rakbana:

Rackham, Philosopher, Anasazi Face, Digital Races, Kookaburra Cheri, Bistro Oak, Seventh Heaven, Barista Oak, To The Moon Face, Take The A.Train.

'
Fortkörning Jägersro torsdag 4/2

Dornoch Am gick 1.18/2640m

Cheif Lane och Rarity A.F gick 18/2140m

Ingo startade även idag på Vincennes i Paris, han gjorde ett bra lopp och spurtade till en fin 3e plats.

Träning onsdag 3/2

Rundbana:

Oliver de Bos, Longgone River, Whatcanisay, Winner Brodde, Louis Cheri, Vince Q.C., Mr Grappa, Nightontheroad, Beart, Patrick Silvio.

Beart och Louis Cheri,

i rygg är Nightontheroad. 

Träning tisdag 2/2

Rakbana:

Rackham, Philosopher, Kookaburra Cheri, Vincent Cheri, Digital Races, Bistro Oak, Anasazi Face, Dornoch AM, Barista Oak, To The Moon Face, Seventh Heaven, Take The A.Train, Doris S, Rarity A.F., Vermithrax.

Rundbana:

Beauty Smart Face, Courtney Hadwin, Digthislass, Extended Range, G.R. Tintin, Ipanema Beach, Organzza, Princess Grappa, Dior Knick, Jessie Face, Speed Of Sound.

Träning måndag 1/2

Rakbana:

Power Lane, Ronja Loss, Cheif Lane.

Träning fredag 29/1

Rundbana: 

Rackham, Zlatan Knick.

Rakbana:

Power Lane, Raymond Reddington, Kookaburra Cheri, Knowledge'em, Ronja Loss, Take The A.Train, Bistro Oak, Cheif Lane, Vincent Cheri, Rarity A.F.



Träning torsdag 28/1

Rakbana:

Philosopher, Digital Races, Seventh Heaven, Dornoch Am, Anasazi Face.

Träning onsdag 27/1

Rundbana:

Longgone River, Oliver de Bos, Whatcanisay, Winner Brodde, Beart, Baratheon Face, Vince Q.C., Patrick Silvio, Nightontheroad, Louis Cheri, Booster Broline.

Träning tisdag 26/1

Rakbana:

Rackham, Kookaburra Cheri, Rarity A.F., Zlatan Knick, Raymond Reddington, Power Lane, Cheif Lane, Bistro Oak, Vermithrax.

Rundbana:

Courtney Hadwin,Digthislass, Mr Grappa, Organzza, Princess Grappa, Beauty Smart Face, Extended Range, G.R. Tintin, Ipanema Beach, Jezzie Face, Speed Of Sound.

Träning måndag 25/1

Rakbana:

Knowledge'em, Philosopher, Anasazi Face, Vincent Cheri, Digital Races, Seventh Heaven, Dornoch Am.

Träning söndag 24/1

Rakbana: 

Thrust Control, Coumba, Wild Nature.

Träning fredag 22/1

Rakbana:

Rackham, Philosopher, Kookaburra Cheri, Dornoch Am, Digital Races, Knowledge'em, Cheif Lane, Seventh Heaven, Vincent Cheri, Bistro Oak.

Träning torsdag 21/1

Rakbana:

Rarity A.F., Raymond Reddington.

Rundbana:

Thrust Control, Wild Nature.

Årets första seger!

Power Lane tog årets första seger till stallet under tisdagens tävlingar på Jägersro! Från spår 2 så tog han ledningen enkelt och avslutade med en bekväm seger därifrån. Stort grattis säger vi till ägare och Powers skötare Isabella.

Coumba var även bra 2a efter en långt tävlingsuppehåll under samma kväll. Zlatan Knick gjorde även ett bra lopp i sin comeback  och blev 4a.

Träning tisdag 19/1

Rundbana:

A Good Melody, Vincent Cheri, Apulicia, Cheif Lane, Rackham.

Träning måndag 18/1

Rakbana:

Anasazi Face, Doris S, Raymond Reddington, Knowledge'em, Thrust Control, To The Moon Face, Digital Races, Rarity A.F., Wild Nature, Azalea Face, Wake Me Cheri. 

Träning fredag 15/1

Rakbana:

Philosopher, Rackham, Knowledge'em, Thrust Control, Anasazi Face, Raymond Reddington, Vincent Cheri, A Good Melody, Azalea Face, Kookaburra Cheri, Apulicia, Digital Races, Rarity A.F., Seventh Heaven, Wild Nature, Bistro Oak, Doris S, Dornoch Am, Cheif Lane, Wake Me Cheri.

Zlatan Knick i hagen.

Träning torsdag 14/1

Rundbana:

Power Lane, To The Moon Face, Coumba, Zlatan Knick.

Rundbana 2-åringa hingstar:

Beart, Baratheon Face, Booster Broline, Longgone River, Louis Cheri, Mr Grappa, Nightontheroad, Oliver de Bos, Patrick Silvio, Vince Q.C., Whatcanisay.


Ett heat av 2-års hingstarna idag. På bilden invändigt Beart, utvändigt Patrick Silvio, bakom Louis Cheri.

Andra heatet av 2-åringarna invändigt Longgone River, utvändigt Oliver de Bos, bakom Whatcanisay.

Träning onsdag 13/1

Rakbana:

La Plus Belle, G.R. Winnie.

Rundbana 2-åringar:

G.R. Tintin, Beauty Smart Face, Courtney Hadwin, Digthislass, Winner Brodde, Nightontheroad, Street Genius, Jezzie Face, Speed of sound, Ipanema Beach, Extended Range, Princess Grappa.




Träning tisdag 12/1

Rakbana:

Philosopher, Knowledge'em, Thrust Control, Raymond Reddington, Azalea Face, Anasazi Face, Kookaburra Cheri, Vincent Cheri, Digital Races, Cheif Lane, Doris S, Seventh Heaven, Wild Nature, Wake Me Cheri, Mahara Nice, Dornoch Am, Rarity A.F., A Good Melody.


En krispig morgon på Lottentorp denna morgon :)


Träning måndag 11/1

Rakbana:

Power Lane, Coumba, Zlatan Knick, Take The A.Train, To The Moon Face, La Plus Belle, G.R. Winnie.


Träning 8/1

Rakbana: 

Power Lane, To The Moon Face, G.R. Winnie, La Plus Belle, Coumba.


Träning 5/1

Rundbana:

Power Lane, Philosopher, Coumba, Dornoch Am, G.R. Winnie.



God fortsättning!

Vi önskar er alla en god fortsättning på det nya året och hoppas på ett ännu bättre år i år! Förhoppningsvis så kan coronarestriktionerna detta år så att vi får återgå till vårat "normala" med publik och hästägare på plats på tävlingsdagarna.

Under jul och nyår har vi passat på att vila hästarna och fixat med banorna för att göra det så bra som möjligt till det nya året. Det nya stallet börjar även ta form på gården och vi ser fram emot att flytta in där så snart som möjligt.

2020 blev ett bra år då vi gjorde ca 30 starter mindre än året innan men körde ändå in mer pengar till stallet och hade samma antal segrar inräknat. I år siktar vi såklart att ta det till nya mål och kunna vara med att vinna ännu fler och större lopp. 

Vi tackar er alla inblandade som är med oss och gör detta möjligt, så som hästägare och hästskötare. Ni alla har en stor del av verksamheten och det är tillsammans vi bygger nya framgångar och mål!

Träning fredag 18/12

Backe:

Anasazi Face, Coumba, Grappa Boy, Aerodynamics, Take The A.Train, Fewofakind.

Rundbana:

Mahara Nice, Dornoch Am, Bistro Oak, Barista Oak, Wake Me Cheri.


Träning torsdag 17/12

Backe:

Doris S, Cheif Lane, Wild Nature.



Barista tillbaka som vinnare! 


I lördags startade Barista Oak på Halmstad travet och det slutade på bästa vis när han enkelt fixade en seger! Från spår 2 så tog han enkelt ledningen och där låg han hela loppet. I sista kurvan drog han iväg från övriga i fältet och avslutade till en enkel seger. 
Grattis säger vi till ägare Heart of Oaks AB och skötare Francois! 

Träning måndag 14/12

Rakbana:

Aerodynamics, Azalea Face, Knowledge'em, Thrust Control, Moruga, Ninia's Boy, Wild Nature, Doris S, Cheif Lane.

Träning fredag 11/12

Rundbana:

Moruga, Ingo, Dornoch Am.

Backe: 

Knowledge'em, Power Lane, Grappa Boy, Cheif Lane, Raymond Reddington, Azalea Face, Anasazi Face, Take The A.Train, Wild Nature, Coumba.

Träning torsdag 10/12

Backe:

Thrust Control, Aerodynamics, A Good Melody, Ninia's Boy, Doris S.

Träning tisdag 8/12

Rakbana:

Cheif Lane, Dornoch Am, Wild Nature, Take The A.Train, Moruga, Coumba, Grappa Boy, Knowledge'em, Loveexplosion H.C., To The Moon Face, Power Lane, Azalea Face, Raymond, Anasazi Face.

Träning måndag 7/12

Rakbana:

G.R. Winnie, A Good Melody, Aerodynamics, Thrust Control, Ninia's Boy, Doris S, Fewofakind.

Träning fredag 4/12

Backen:

Loveexplosion H.C., Grappa Boy, Ninia's Boy, Raymond Reddington, Knowledge'em, Zlatan Knick, A Good Melody, Anasazi Face, Wild Nature, To The Moon Face, Doris S, Aerodynamics, Fewofakind.



Träning torsdag 3/12

Rakbana:

La plus belle, Thrust Control, Barista Oak, Digital Races.

Fortkörning Jägerso

20/2640m: G.R. Winnie, Take The A.Train.

24/2140m: Azalea Face

Power tillbaka som vinnare!

Under tisdagens tävlingar på Jägersro så fick Power Lane sätta nosen först över mål igen! Det var endast på förhand 5st hästar med i loppet, men efter 1 strykning och 2 galopper från start så blev det endast 2 hästar kvar. Power fick ett behagligt lopp rygg ledaren men när de kom in på upploppet så lyfte Christoffer ut honom och avgjorde säkert.

Vi gratulerar såklart ägare och även skötare Isabella.

Träning tisdag 29/11

Rakbana:

Fewofakind, Dornoch Am, Doris S, Seventh Heaven, Rarity A.F., Moruga, Digital Races, Philosopher, To The Moon Face, Rackham, Knowledge'em, Grappa Boy, Aerodynamics, A Good Melody, Raymond Reddington, Barista Oak, Anasazi Face. 


Philosopher och Knowledg'em joggar av tillsammans. :)

Träning måndag 28/11

Rakbana:

Loveexplosion H.C., Thrust Control, Azalea Face, G.R. Winnie, Rosy Wine, La Plus Belle, Take The A.Train.



Träning fredag 27/11

Rakbana: 

Dornoch Am, Zlatan Knick, Fewofakind, Moruga, Grappa Boy, Knowledge'em, Loveexplosion H.C., To The Moon Face, Philosopher, Power Lane, Azalea Face, Aerodynamics, G.R Winnie, Rosy Wine.

Rundbana:

Anasazi Face, Barista Oak, A Good Melody.

Träning torsdag 26/11

Rakbana:

Halka de Vandel, Take The A.Train, Ninia's Boy.

Rundbana:

Wild Nature.

Träning onsdag 25/11

Rakbana: 

Ingo.

Träning tisdag 24/11

Rakbana: 

Anasazi Face, Raymond Reddington, G.R. Winnie, A Good Melody, Aerodynamics, Azalea Face, Kookaburra Cheri, Loveexplosion H.C., Moruga, Digital Computer, Dornoch Am, Zlatan Knick.

Rundbana: Fewofakind, To The Moon Face, Power Lane, Knowledge'em.


Träning måndag 23/11

Rakbana:

Thrust Control, Halka de Vandel, Wild Nature, Philosopher, Take The A.Train, Rarity A.F., La Plus Belle, Barista Oak.

Rundbana:

Ninia's Boy.

Träning fredag 20/11

Backe:

Loveexplosion H.C., Ninia's Boy, Fewofakind.

Rakbana:

Raymond Reddington, A Good melody, Knowledge'em, Power Lane, Dornoch Am, Aerodynamics, Vincent Cheri, Thrust Control, G.R. Winnie, Rosy Wine, To The Moon Face, Azalea Face, Kookaburra Cheri.

Rundbana:

Moruga



Träning torsdag 19/11

Rakbana:

Anasazi Face, Wild Nature.

Rundbana:

Philosopher, Rarity A.F., Halka de Vandel, Take The A.Train, La plus Belle.



Träning tisdag 17/11

Rakbana:

Knowledge'em, Ninia's Boy, Fewofakind, Kookaburra Cheri, Rosy Wine, Ingo, Digital Races, Thrust Control, Loveexplosion H.C., Moruga, G.R. Winnie, Azalea Face, Dornoch Am.


Träning måndag 16/11

Rakbana:

Philosopher, Halka de Vandel, Take The A.Train, A Good Melody, Rackham, Digital Computer, Raymond Reddington, La Plus Belle, Rarity A.F. To The Moon Face, Aerodynamics, Wild Nature, Zlatan Knick, Anasazi Face, Barista Oak.


Träning fredag 13/11

 Backen:

Thrust Control, Rosy Wine, Rarity A.F., G.R. Winnie.

Rakbana:

Anasazi Face, Digital Computer, Kookaburra Cheri, To The Moon Face, Wild Nature, Aerodynamics, A Good Melody, Loveexplosion H.C., Philosopher, Raymond Reddington.

Rundbana: 

Ingo.

Träning torsdag 12/11

Rakbana:

Knowledge'em, La plus Belle, Take The A.Train, Dornoch Am, Halka de Vandel.


Träning tisdag 10/11

Rakbana:

Thrust Control, To The Moon Face, Digital Computer, Rosy Wine, Rarity A.F., Ingo, Wild Nature, Vincent Cheri, Kookaburra Cheri, G.R. Winnie, Anasazi Face, Barista Oak, Loveexplosion H.C.



Träning måndag 9/11

Rundbana:

Aerodynamics

Rakbana:

La Plus Belle, Zlatan Knick, Digital Races, Dornoch Am, Raymond Reddington.

Backe:

Knowledge'em, A Good Melody, Take The A.Train, Halka de Vandel.



Träning torsdag 5/11

Rundbana:

Loveexplosion H.C.

Rakbana:

Knowledge'em, Grappa Boy.

Fort Jägersro

20/2140m: Bistro Oak, Barista Oak.


Träning onsdag 4/11

Rakbana:

Rackham, Digital Races.



Träning tisdag 3/11

Rakbana:

Kookaburra Cheri, Rarity A.F., Ingo, Vincent Cheri, Philosopher, Take The A.Train, Fewofakind, Halka de Vandel, Ninia's Boy, Thrust Control, Zlatan Knick, Rosy Wine, Azalea Face, Dornoch Am.

Rundbana:

Grappa Boy.


Träning måndag 2/11

Rundbana:

Aerodynamics, Raymond Reddington, A Good Melody.

Rakbana:

Knowledge'em, Barista Oak, Loveexplosion H.C., Bistro Oak, Rackham, Coumba, Seventh Heaven, Digital Computer, Cheif Lane.


Träning fredag 30/10

Rakbana:

Philiosopher, Ninia's Boy, Aerodynamics, Bistro Oak, Cheif Lane, To The Moon Face, Azalea Face, Kookaburra Cheri, Barista Oak, Knowledge'em, Grappa Boy.

Rundbana:

Loveexplosion H.C., A Good Melody, Raymond Reddington, Dornoch Am, Halka de Vandel.



Träning torsdag 29/10

Rundbana:

Rackham, Digital Computer.


Träning onsdag 28/10

Rundbana:

Ingo, Rarity A.F., Fewofakind.



Träning tisdag 27/10

Rakbana:

To The Moon Face, Rosy Wine, Halka de Vandel, Raymond Reddington, Wild Nature, Thrust Control, Dornoch, Coumba, Esther Cheri, Loveexplosion H.C., Grappa Boy, Vincent Cheri, Kookaburra Cheri, Anasazi Face, Azalea Face, Nilz, Knowlwdge'em, Barista Oak, G.R. Winnie, A Good Melody, Digital Races.

Rundbana:

Seventh Heaven, Cheif Lane, Aerodynamics.



Träning måndag 26/10

Rakbana:

Zlatan Knick, Fewofakind, Rarity A.F.



Träning fredag 23/10

Rakbana:

Rackham, Zlatan Knick, Esther Cheri, Fewofakind, To The Moon Face, Rosy Wine, Rarity A.F., Coumba.

Rundbana:

Raymond Reddington, Dornoch, Nilz, A Good Melody.



En snygg dubbel!

Under onsdagens tävlingar på Jägersro så passade Petra på att ta en dubbel med hennes två passhästar Seventh Heaven och Digital Races. Seventh Heaven började med en vass inledning, gick sedan ner rygg ledaren, för att sen komma ut och runda i 3e spår och spurta till en snygg seger på tiden 14.2/1640m.

Sedan var det Digital Races tur som tog ledningen i tidigt skede och höll sig där hela vägen in i mål på fina tiden 14.7/2140m. 

Samma kväll så kvalade 2-åriga Grappa Boy på tiden 19.0/2140 på ett enkelt sätt.

Vi gratulerar ägare och även Petra till en härlig dubbel!

Träning torsdag 22/10

Rakbana:

Ingo

Fortkörning Jägersro

22/2140m: Kookaburra Cheri, Anasazi Face, Azalea Face

20/2140m: Barista Oak, Vincent Cheri, Cheif Lane



Träning tisdag 20/10

Rakbana: 

Power Lane, Zlatan Knick, Esther Cheri, To The Moon Face, Rarity A.F., Ingo, Raymond Reddington, A Good Melody, Coumba, Capture, Fireman Am, Thrust Control, Dornoch Am, Nilz, Loveexplosion H.C.

Rundbana:

Rosy Wine.

Fortkörning Jägersro

20/2640m: Take The A.Train, Philosopher


Träning måndag 19/10

Rakbana:

Kookaburra Cheri, Grappa Boy, Digital Races, Anasazi Face, Vincent Cheri, Cheif Lane, Rackham, Wild Nature, Seventh Heaven, Azalea Face, G.R. Winnie, Barista Oak, Ninia's Boy.


Träning fredag 16/10

Rakbana:

Esther Cheri, Promo Kemp, Jewel Star, Fewofakind, Thrust Control, Rosy Wine, Barista Oak, Take The A.Train, Cheif Lane, Zlatan Knick, Vincent Cheri, Kookaburra Cheri.

Rundbana:

Philosopher, Rackham, Capture, Ingo, Apulicia, Power Lane, Anasazi Face, Azalea Face.


Träning torsdag 15/10

Rakbana:

Fireman Am, Ninia's Boy.

Fort Jägersro:

1.20/2140m: Grappa Boy, To The Moon Face.


Träning tisdag 13/10

Rakbana:

Knowledge'em, Rosy Wine, Fireman Am, Barista Oak, Take The A.Train, Apulicia, Rackham, Power Lane, Seventh Heaven, Ingo, G.R. Winnie, Wild Nature, Capture, Philosopher.

Rundbana:

Digital Races, Promo Kemp, Thrust Control, Zlatan Knick, Esther Cheri.



Träning måndag 12/10

Rundbana:

Cheif Lane, Kookaburra Cheri, Vincent Cheri.

Rakbana:

To The Moon Face, Grappa Boy, Azalea Face, Anasazi Face.





Träning fredag 9/10

Rundbana:

Promo Kemp, Thrust Control, Rosy Wine, Barista Oak, Grappa Boy.

Rakbana:

Kookaburra Cheri, Vincent Cheri, Halka de Vandel, Bistro Oak, Forever Melon, Power Lane, Apulicia, Zlatan Knick, Anasazi Face, Rarity A.F., A Good Melody, Cheif Lane, Nilz.

Träning torsdag 8/10

Rakbana:

To The Moon Face


Rundbana:

Philosopher, Ninia's Boy, Arno dell'est.


Träning tisdag 6/10

Rakbana: 

Power Lane, Grappa Boy, Barista Oak, Rarity A.F., Bistro Oak, Rosy Wine, Thrust Control, Digital Races, Promo Kemp, Halka del Vandel, Arno dell'est, Wood Lane, Ninia's Boy.



Träning måndag 5/10

Rakbana:

Knowledge'em, G.R. Winnie, Philosopher, Take The A.Train, Ingo, Fireman Am, Esther Cheri, Seventh Heaven, To The Moon Face.

Rundbana:

Nilz, Azalea Face, Cheif Lane, A Good Melody, Fewofakind, Vincent Cheri, Kookaburra Cheri, Anazasi Face.


Träning fredag 2/10

Rakbana:

Rakbana: Ninia's Boy, Barista Oak, Wood Lane, Philosopher, Ingo, Forever Melon, Fireman Am, Wild Nature, Coumba, Rackham, Cheif Lane, Anazasi Face, Nilz, Kookaburra Cheri, Azalea Face, Vincent Cheri, A Good Melody.

Rundbana:

Halka de Vandel, Bistro Oak, Fewofakind, Take The A.Train.



Arno överlägsen på Åby!

I torsdags så startade 4-åriga Arno dell'est i långloppet på Åby och han fick vinna på ett enkelt sätt när han spurtade från kön och tog ledningen ur sista kurvan och avslutade säkert på tiden 14.7/2640m voltstart.

Power Lane var även ruskigt bra knappt slagen 2a då han fick runda hela kön i 3e spår i sista kurvan och sedan bli slagen på en nos av en häst som kom på openstrech. 


Stort grattis säger vi till ägare och även Arno's skötare Vio.

Det blev en riktig toppendag på Åbytravet :)


Träning torsdag 1/10

Rundbana:

To The Moon Face, G.R. Winnie, Esther Cheri, Seventh Heaven.


Debut seger!

Under tisdagskvällen på Jägersro så gjorde 3-åriga Digital Races debut i vår regi och det kunde inte sluta bättre! Han tog snabbt över ledningen och höll sig där hela tiden in i mål, han vann på den fina tiden 15.1/2140m.

Stort grattis säger vi till ägarna Prolongo Import-Export KFT, Ungern och även Races skötare Petra.



Ninia's Boy åter som vinnare!

Under måndagen på Halmstadtravet så fick Ninia's Boy sätta nosen först igen. Han tog snabbt ledningen och höll sig där hela vägen in i mål. Tiden blev 1.15/2640m. Vi gratulerar ägare R och B Trav och även skötare Petra.

Träning tisdag 29/9

Rakbana:

Rackham, Knowledge'em, Bistro Oak, To The Moon Face, Halka de Vandel, Take The A.Train, Fewofakind, G.R. Winnie, Philosopher, Wood Lane, Ingo, Fireman Am.



Knowledge'em äter morgonhöt.



Träning måndag 28/9

Rundbana:

Grappa Boy, Kookaburra Cheri, Nilz, Azalea Face, Coumba, Anasazi Face, Cheif Lane, Vincent Cheri.

Rakbana:

Power Lane, Arno dell'est, Promo Kemp, A Good Melody, Esther Cheri, Seventh Heaven, Wild Nature.

Bistro Oak som vinnare!

Idag (25/9) gjorde Bistro Oak debut och det resulterade en fin seger på tiden 17.1/2140m. Han tog sig till ledningen direkt och höll det hela vägen in i mål. G.R. Winnie var även en bra från ett tufft utgångsläge och vill avsluta med att gå ute i spåren och spurta till sig en fin 3e plats!

Stort grattis till ägare och även skötare Vio.


Träning fredag 25/9

Rakbana:

Power Lane, Ingo, Kookaburra Cheri, Vincent Cheri, Coumba, Philosopher, Azalea Face, Grappa Boy, Wood Lane, Superiore, Esther Cheri, Seventh Heaven.

Rundbana:

Loveexplosion H.C., Wild Nature.



Den nya backen!

Nu har vi äntligen kommit igång med arbetet med att göra en intervallbacke i skogen som ligger precis bredvid gården. Innan har det vart endast djupsand som material men nu är tanken att lägga ett nytt fastare material som gör det mer tillgängligt för oss att kunna köra där oavsett väder. Perfekt nu till vintern och regnet kommer smygandes. Det kommer underlätta mycket i våran träning samtidigt som vi kommer åt ännu mer muskler på hästarna. Även skönt för hästarna att komma ut i den fina miljön.


Träning torsdag 24/9

Rakbana:

Promo Kemp, Forever Melon, Ninia's Boy.

Rundbana:

Rackham, Arno dell'est.

Fortkörning Jägers

Cheif Lane, Nilz: 21/2140m

Anasazi Face, A Good Melody: 28/2140m.


Rackham och Loulou njuter av livet en solig eftermiddag.

Foto: Mia Nilsson

Träning onsdag 23/9 

Rakbana:

Halka de Vandel, G.R. Winnie, Bistro Oak, Fewofakind.

Fortkörning Jägers

Take The A.Train, Digital Races: 20/2640m



Snygga Power Lane på väg in från hagen.

Foto: Mia Nilsson

Träning tisdag 22/9

Rakbana:

Loveexplosion H.C., Seventh Heaven, Rarity A.F, Arno dell'est, Promo Kemp, Philosopher, Apulicia, Superiore, Ingo, Wood Lane, Thrust Control, Wild Nature.

Rundbana:

Power Lane, Esther Cheri, Forever Melon, Coumba, Ninia's Boy.


Loveexplosion tidigare imorse.


Träning måndag 21/9

Rakbana:

Take The A.Train, Rackham, Cheif Lane, A Good Melody, Anasazi Face, Knowledge'em, Zlatan Knick, Digital Races, Fireman Am, Fewofakind, G.R. Winnie, Halka de Vandel, Bistro Oak.

Rundbana:

Grappa Boy, Azalea Face, Raymond Reddington.


Alla 1-åringar joggas varje dag för vagn också :)

På bilden är det Winner Brodde, Luke Skywalker (i mitten) och Baratheon Face.


Träning lördag 19/9

Rakbana:

Knowledge'em, Zlatan Knick.




Toppen onsdag!

I onsdags så hade vi en riktig toppendag på Jägersro! Det började med att Wild Nature som tog ledningen direkt ur volten och höll det hela vägen in i mål, 15.5/2140m blev tiden. 

Sedan var det Coumba som var sylvass från början och tog ledningen direkt och fortsatte med det hela vägen in i mål. Tiden blev fina 14/2140.

Efter det var det Rackham's tur. Han fick ett försiktigt lopp andra utvändigt för att sedan gå ut i 3e spår 700 kvar för att sedan avsluta säkert på den läckra tiden 11.7/2140m. 

En härlig dag för stallet och alla inblandade kring hästarna. Stort grattis till alla ägare och hästskötare!

Wild Nature

 

Coumba

Rackham

Träning fredag 18/9

Rakbana:

Apulicia, Grappa Boy, Nilz, Forever Melon, Azalea Face, A Good Melody, Ninia's Boy, Kookaburra Cheri, Ingo, Loveexplosion H.C., Cheif Lane, Raymond Reddington, Power Lane, Seventh Heaven, Bistro Oak, Anasazi Face.

Rundbana:

Philosopher, Fewofakind, Esther Cheri, Halka de Vandel, Superiore, Digital Races, Take The A.Train, G.R Winnie, Wood Lane.



Grappa Boy en morgon i höstsolen.

Träning torsdag 16/9

Rundbana:

Promo Kemp, Rosy Wine, Fireman Am.



Träning tisdag 15/9

Rakbana:

Digital Race, Esther Cheri, Knowledge'em, Halka de Vandel, Superiore, Seventh Heaven, Philosopher, Power Lane, G.R. Winnie, Fewofakind, Take The A.Train, Bistro Oak, Wood Lane.

Rundbana:

Ninia's Boy, Ingo, Forver Melon, Zlatan Knick.



Knowledge'em, Rackham, Fireman Am.

Träning måndag 14/9

Rakbana:

Promo Kemp, Coumba, Fireman Am, Nilz, A Good Melody, Wild Nature, Arno dell'est.

Rundbana:

Kookaburra Cheri, Anasazi Face, Grappa Boy, Cheif Lane, Azalea Face, Apulicia.


Träning söndag 13/9

Rakbana: 

Rackham, Rarity A.F.


 



Träning Lördag 12/9

Rakbana:

Knowledge'em, Arno dell'est, Coumba, Wild Nature.

Träning fredag 11/9

Rakbana:

Philosopher, Rackham, Take The A.Train, Kookaburra, Cheif Lane, Anasazi Face, Esther Cheri, Power Lane, To The Moon Face, Forever Melon, Superiore, Arno dell'est, Ingo, Zlatan Knick, G.R. Winnie, Grappa Boy, Rarity A.F., Raymond Reddington, A Good Melody.

Rundbana:

Digital Races, Bistro Oak.


Träning torsdag 10/9

Rakbana:

Knowledge'em, Promo Kemp, Chocolate Toll, Rosy Wine, Fireman Am.

Rundbana:

Seventh Heaven, Wild Nature.


Träning onsdag 9/9

Rakbana:

Power Lane, Rackham, Ninia's Boy.



Träning tisdag 8/9

Rundbana:

Philosopher, Esther Cheri, Coumba, Forever Melon.

Rakbana:

Zlatan Knick, Superiore, To The Moon Face, G.R. Winnie, Ingo, Arno dell'est, Bistro Oak, Take The A.Train, Digital Race.


Träning måndag 7/9 

Rundbana:

Cheif Lane, Kookaburra Cheri, A Good Melody, Raymond Reddington, Anasazi Face

Rakbana:

Nilz, Halka de Vandel, Apulicia, Azalea, Rosy Wine, Chocolate Toll, Wild Nature, Fireman Am.

Toppen helg i Köpenhamn!

I helgen har vi haft en toppenhelg i Köpenhamn och Charlottenlund då 4 av våra 8 starthästar har vunnit! Det började på fredagen med Wood Lane som fick säta nosen först på fina 13.7/2100m. Efter det ville inte Wild Nature vara sämre då hon fick vinna i sin andra start i karriären på 16.9/2100m. På lördagen så började Fewofakind som fick vinna på ett fint sätt på tiden 16.4/2100m. Efter det så fick fina 2-åringen Seventh Heaven sätta nosen först i sin 2a start i livet på tiden 16.3/1600m.

Seventh Heaven

Wild Nature

Fewofakind

Wood Lane











© Copyright stallce.se